Priebeh rekonštrukcie – Premeny wall

Postupná rekonštrukcia našej lezeckej steny bola náročnou, ale úžasne obohacujúcou časťou projektu, na ktorej sa podieľalo mnoho zanietených ľudí. Každý kúsok steny bol starostlivo demontovaný a následne prestavaný, pričom sme odpracovali stovky hodín. Práce boli zložité a zahŕňali precízne plánovanie, inštaláciu nových materiálov, podpier, plášťa, úchytov, zabezpečenie, označenie steny a vytvorenie nových lezeckých ciest.

Rekonštrukcia prebiehala vo viacerých fázach a vyžadovala si nielen technickú zručnosť, ale aj veľa kreativity. Museli sme premyslieť každý detail, aby sme zabezpečili, že stena bude vhodná hlavne pre začínajúcich lezcov, ale aj pokročilí si nájdu pár ciest, ktoré môžu byť výzvou, ktorú nezdolajú na prvý pokus. Každý člen tímu prispel svojimi schopnosťami a nápadmi, čo vytvorilo harmonickú spoluprácu a pozitívnu energiu na pracovisku.

Rekonštrukciou sa úplne zmenil profil steny a pribudla jedna celá nová strana na lezenie. Tým sme maximalizovali potenciál steny a vytvorili násobne viac možností pre lezenie. Lezecká stena dostala kompletne nové opláštenie, na ktoré sme použili kvalitnú vodovzdornú preglejku, ktorá zaručuje dlhú životnosť v prostredí s vonkajšími vplyvmi počasia. V plášti sme vytvorili tzv. raster, teda mriežku dier s maticami, ktorá umožňuje kedykoľvek cesty jednoducho zmeniť a prestavať, aby sa tak udržiavala atraktivita steny aj po dlhšej dobe.  Vzhľadom no nový profil sme montovali nové, pevné konzoly a tiahlá, ktoré nám zaručili stabilný podklad pre plášť. Okolo lezeckej steny sme vytvorili bezpečné a bezúdržbové dopadisko svojou. Strechu sme zo spodu odizolovali aby nám do veže nestekala voda a kondenz.

Vymysleli a vytvorili sme nový spôsob prístupu do vrchu lezeckej veže, kde sme namontovali nové zariadenia (rebrík, zábradlie, stropné dvere, podlaha) pre bezpečný výstup a manipuláciu s lezeckým vybavením hore vo veži. Namontovali sme zlaňovacie stanovištia a predposlednou prácou bola montáž samotných lezeckých chytov. V závere sme už len podoťahovali detaily, stenu označili bezpečnosnými pravidlami a cesty sme viditeľne označili podľa svojho názvu, druhu a obtiažnosti hravým spôsobom, ktorému porozumejú skúsení lezci, aj úplní začiatočníci či deti.

Naša práca priniesla svoje ovocie a výsledkom je moderná, bezpečná a esteticky príťažlivá lezecká stena, ktorá je teraz pripravená na nové výzvy a dobrodružstvá.

Celkovo sa na rekonštrukcii podieľalo 21 dobrovoľníkov v rôznych oblastiach a rozsahu prác. Odpracovali sme spolu 490 hodín. Lezecká stena má po novom 5 lezeckých línií a zatiaľ 12 lezeckých ciest rôznych obtiažností. Na stene sa v porovnaní s pôvodným stavom nachádza dvojnásobný počet chytov, teda 203 ks.

Sme hrdí na to, čo sme dosiahli a tešíme sa na všetkých, ktorí si prídu vyskúšať naše nové lezecké trasy.

So srdečným pozdravom, tím Vertical Adventure.

Priebeh projektu môžete sledovať na sociálnej sieti Instagram pod účtom: vertical_adventure_sk alebo dcmpremeny.
Ak chcete projekt akokoľvek podporiť, alebo sa zapojiť do jeho realizácie či aktivít, napíšte na radoslav.grivalsky@gmail.com.

CENTRUM PASTORÁCIE MLÁDEŽE V SPIŠSKEJ DIECÉZE je organizačná zložka Diecézneho úradu pre evanjelizáciu a apoštolát, zriadená Rímskokatolíckou cirkvou, biskupstvom Spišské Podhradie. V súčastnosti koordinuje a vyvíja činnosť v troch regiónoch - Spiš, Liptov, Orava.
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV:
Kontaktná osoba
Konferencia biskupov Slovenska,
Kapitulská 11, Bratislava,
IČO: 00684325,
DIČ: 2020804841,
email: dpo@kbs.sk,
https://gdpr.kbs.sk
PODPORTE EVANJELIZÁCIU
Iba vďaka Tebe môžeme fungovať. Neváhaj a pripoj sa k nám aj Ty. Ak Ti to tvoja finančná situácia dovoľuje, obraciame sa na Teba s prosbou o pomoc. Tvoja pomoc môže byť naozaj rôzna, preto si pozri ako nás môžeš podporiť. Ďakujeme!
© 2025 mladez.kapitula.sk. Všetky práva vyhradené.